wentylator powietrznej pompy ciepła

Pompa ciepła – tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wybór ogrzewania do swojego domu nie jest prosty – szukając wydajnych i trwałych rozwiązań, warto mieć na uwadze pompy ciepła. Stanowią one innowacyjną technologię grzewczą, która znalazła zastosowanie zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i komercyjnych! Nie ma się co dziwić – są one nie tylko ekonomiczne, ale również emitują mniejsze ilości dwutlenku węgla niż tradycyjne rozwiązania oparte na gazie czy oleju. Jak one tak naprawdę działają i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zainstalować pompę ciepła u siebie? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule, zapraszamy!

Budowa i działanie pompy ciepła

Podstawowym elementem pompy jest wymiennik ciepła, który może być umieszczony na zewnątrz budynku, gdzie korzysta z energii z powietrza, ziemi lub wody. W przypadku pomp powietrze-woda zewnętrzna jednostka przekazuje ciepło z powietrza zewnętrznego do czynnika chłodzącego wewnątrz urządzenia. Następnie czynnik chłodzący zostaje sprężony, podnosząc jego temperaturę. Czynnik chłodzący jest kierowany do wymiennika ciepła wewnętrznego, który przekazuje ciepło do układu grzewczego budynku. Po oddaniu ciepła czynnik chłodzący zostaje rozprężony i ochłodzony, gotowy do powtórnego cyklu. Dzięki temu pompy ciepła mogą efektywnie ogrzewać budynki, nawet przy stosunkowo niskim zużyciu energii elektrycznej. Co więcej, to jedna z podstawowych technologii OZE, które 75% energii czerpią z otoczenia, a pozostałe 25% z energii elektrycznej. Innymi słowy 1 kW energii elektrycznej otrzymujemy zazwyczaj 4 kW energii cieplnej.

Zalety instalacji systemów przenoszenia ciepła

To innowacyjne rozwiązanie grzewcze zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje liczne korzyści dla użytkowników i środowiska. Jakie one są?

  • Korzyści finansowe

Choć instalacja pomp ciepła może być początkowo droższa niż tradycyjnych systemów grzewczych, długoterminowo zapewniają one oszczędności energetyczne, które mogą znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo istnieją programy wsparcia finansowego dla instalacji pomp ciepła (np. „Czyste powietrze” czy „Mój prąd”), co może zniwelować tak duży, inicjalny koszt inwestycji.

  • Wydajność energetyczna

Pompy ciepła są bardzo wydajne energetycznie, ponieważ, jak już ustaliliśmy, do produkcji ciepła wykorzystują dostępną energię z otoczenia (powietrze, ziemia, woda). Dzięki temu osiągają wysoki współczynnik efektywności energetycznej (COP), czyli dostarczają więcej energii cieplnej niż zużywają energii elektrycznej, a to przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

  • Ekologiczność

Pompy są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne systemy grzewcze oparte na spalaniu paliw – a to przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych substancji i zmniejszenia śladu węglowego. Jest to jedna z ważniejszych zalet urządzenia.

  • Uniwersalność

Choć ich oczywistym zadaniem jest dostarczenie ciepła do pomieszczeń, mają one zdolność do odwrotnego działania – mogą również chłodzić w okresie letnim. Dzięki temu zapewniają komfortowe warunki niezależnie od sezonu, eliminując przy tym potrzebę posiadania oddzielnego systemu klimatyzacji.

WDzięki swojej efektywności i ekologicznym właściwościom pompy ciepła powietrze-woda stanowią atrakcyjne rozwiązanie grzewcze. Są one coraz popularniejsze nie tylko wśród posiadaczy domów jednorodzinnych, ale i inwestorów, którzy szukają energooszczędnych oraz ekologicznych systemów ogrzewania dla swoich domów czy obiektów. Ponadto dofinansowania z programów rządowych sprawiają, że możliwość instalacji pomp ciepła staje się dużo łatwiejsza. Niewątpliwym plusem jest także możliwość połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką – w ten sposób pobierana przez pompę energia elektryczna będzie dla nas praktycznie za darmo. Więcej informacji przedstawimy w kolejnym wpisie! Ponadto nasza firma jest w stanie zająć się montażem i instalacją obu tych rozwiązań, dzięki czemu usługa wykonana jest kompleksowo – od razu można cieszyć się z korzyści płynących z używania OZE. To idealna alternatywa dla tradycyjnych systemów ogrzewania!