Mieszkańcy Polski muszą spodziewać się regularnego wzrostu kosztów energii elektrycznej. Zmiany klimatyczne wymuszają inwestycje w alternatywne źródła energii, które są znacznie bardziej ekologiczne niż elektrownie węglowe popularne w naszym kraju. Wysoka cena prądu może być mniej odczuwalna dzięki inwestycji w panele słoneczne. Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie zarówno dla Klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Nowoczesne instalacje można wykorzystać na terenie prywatnych posesji, wspólnoty mieszkaniowej czy obiek tu komercyjnego. Jesteśmy przedsiębiorstwem z Poznania, które może się pochwalić ogromną wiedzą i doświadczeniem z zakresu fotowoltaiki. Mamy liczne referencje od firm z wielu branż, współpracujemy m.in. z dużą spółką deweloperską AGROBEX. Nasze usługi są kompleksowe i obejmują przygotowanie spersonalizowanej oferty, pomoc w uzyskaniu dofinansowania i pożyczki, montaż oraz zgłoszenie i przyłączenie instalacji. Obszar naszych działań obejmuje nie tylko stolicę Wielkopolski, ale też pozostałe części kraju.

Najczęściej zadawane pytania

Czy na moim dachu można zamontować system fotowoltaiczny?

Instalację można zamontować praktycznie na każdym dachu. Należy jednak pamiętać, aby:

  • dach nie był całkowicie zacieniony,
  • dach nie był skierowany na północ,
  • zweryfikować więźbę dachową,
  • zweryfikować nośność dachu (głównie starsze budownictwo).

Ponadto, przy niesprzyjających warunkach dla montażu instalacji na dachu, warto pomyśleć o wykonaniu instalacji na gruncie.

Gdzie zamontować inwerter i podłączyć go do sieci?

Inwerter może zostać powieszony zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku - praktycznie w każdym pomieszczeniu. Warto wybrać pomieszczenie typu gospodarczego, które nie jest użytkowane z dużą częstotliwością, np.: garaż lub czysta kotłownia. Należy też uwzględnić sposób chłodzenia inwertera poprzez radiator lub wentylator, który jest głośniejszy. Można go podłączyć w dowolnym miejscu gdzie jest dostępna instalacja elektryczna o odpowiednich parametrach (tj. ilość faz, czy przekrój przewodów).

Jak dużą moc instalacji PV mogę u siebie zainstalować?

To zależy od dwóch czynników:

  • dostępnej powierzchni montażowej,
  • wielkości mocy przyłączeniowej.

Należy odpowiednio dobrać moc instalacji do zużycia energii elektrycznej, ponieważ w przypadku znacznego przewymiarowania instalacji PV, nadwyżka generowanej energii będzie kierowana do sieci elektroenergetycznej i nie zostanie ona rozliczona.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z:

  • Modułów fotowoltaicznych, które przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.
  • Inwertera, który odpowiada za przetwarzanie prądu stałego z modułów fotowoltaicznych na prąd przemienny oraz dostosowanie energii elektrycznej do warunków panujących w sieci energetycznej.
  • Systemu montażowego, do którego zamontowane są moduły fotowoltaiczne.
  • Zabezpieczeń elektrycznych AC oraz DC, okablowanie i uziemienie.
  • Dwukierunkowego licznika energii elektrycznej montowanego przez Zakład Energetyczny.

Oferowane przez nas instalacje solarne to skomplikowany system składający się z wielu elementów współpracujących ze sobą. Najważniejszym elementem są panele, służące do pozyskiwania energii słonecznej. Promienie padające na ich powierzchnię są kumulowane, a następnie zamieniane na prąd stały. W zależności od potrzeb inwestycyjnych panele mogą mieć bardzo zróżnicowaną powierzchnię. Składają się one z systemu ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą szeregowo. Następnym elementem składowym instalacji jest falownik, inaczej zwany inwerterem. To właśnie to urządzenie jest odpowiedzialne za zamianę prądu stałego, pochodzącego z paneli, na prąd przemienny wykorzystywany w sieci elektrycznej.

Czy instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną również zimą?

Tak – instalacja fotowoltaiczna produkuje energię bez względu na porę roku od wschodu do zachodu słońca. Należy jednak pamiętać, że produkcja z instalacji fotowoltaicznej w półroczu zimowym to od 20% do 25% produkcji w skali całego roku - związane jest to z:

  • krótszym dniem, a także mniejszą ilością dni słonecznych,
  • gorszymi warunkami pogodowymi – pochmurne dni, zalegający śnieg na modułach fotowoltaicznych,
  • przesileniem zimowym, podczas którego słońce góruje nisko nad horyzontem, co zwiększa ryzyko zacienienia przez pobliskie obiekty np.: budynki, drzewa.

Ile energii produkuje instalacja fotowoltaiczna?

Pozyskiwanie prądu z energii słonecznej to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Wydajność instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim jest to położenie geograficzne, mieszkańcy południowej Europy mogą wyprodukować więcej energii z paneli solarnych niż ma to miejsce w Polsce. Ilość energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną zależy od jej mocy. W naszym kraju całkowite promieniowanie słoneczne wynosi ok 900-1100 kWh/kWp w przypadku powierzchni o optymalnym nachyleniu. Z pomocą paneli można przetwarzać energię przez cały rok. System instalacji fotowoltaicznej jest bardzo wydajny, pod warunkiem, że panele zostaną zamontowane w odpowiednim miejscu. W trakcie audytu sprawdzamy warunki panujące na posesji Klienta, aby móc doradzić optymalne rozwiązanie.

Kiedy fotowoltaika się zwróci?

Standardowe kalkulatory fotowoltaiczne umożliwiają obliczenie szacunkowego czasu, po którym nastąpi zwrot kosztów całej inwestycji. Jednak już w pierwszych miesiącach dostrzegalne jest obniżenie rachunków za prąd. Konkretny okres zwrotu jest uzależniony od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji, poziom zużycia energii oraz dobranie dodatkowych elementów do instalacji. Ostateczny termin będzie znacznie krótszy w przypadku Klientów, którzy zdecydowali się pozyskać przynajmniej jedną z dostępnych form finansowania. Od 01.04.2022r. do 22.12.2022 r. lub do wyczerpania środków, trwa nabór wniosków do 4 edycji rządowego programu „Mój Prąd”, który przewiduje dotacje sięgające nawet 20,5 tysiąca złotych brutto, w przypadku instalacji także dodatkowych elementów, które jednocześnie pozwolą na większą oszczędność energii elektrycznej oraz cieplnej, a tym samym zmniejszenie kosztów utrzymania budynku. W przypadku samej instalacji PV dotacja wynosi maksymalnie 4 tysiące. Szczegółowe informacje dotyczące Programu „Mój Prąd” oraz innych programów pomocowych znajdują się w zakładce Finansowanie lub w kontakcie z Działem Handlowym.

Najnowsze wpisy