Fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne – odpowiedzi na często zadawane pytania

Coraz częściej mówi się o globalnym ociepleniu oraz próbach ograniczenia jego wpływu na środowisko. Jednak pomimo stale zwiększającej się świadomości ekologicznej, temat fotowoltaiki wciąż onieśmiela znaczną część naszego społeczeństwa. Niepotrzebnie! W dzisiejszym wpisie przybliżymy zagadnienia, które nadal budzą wątpliwości, szczególnie u osób rozważających zakup instalacji fotowoltaicznych. Zapraszamy do lektury.

Czy instalacja fotowoltaiczna od 2022 roku jest nieopłacalna?

Od 1 kwietnia 2022 roku zmienił się sposób rozliczania prosumentów, czyli osób łączących w sobie cechy producenta oraz konsumenta. Wprowadzono net-billing, który zapoczątkował nowy system rozliczania z fotowoltaiki polegający na wartościowym kalkulowaniu energii. Zmiana ta była konieczna w celu dostosowania polskich przepisów do dyrektywy unijnej. Co się zatem zmieniło? Obecnie prosument zobowiązany jest sprzedać swoją nadwyżkę energii po cenie detalicznej, a w razie potrzeby odkupić ją w późniejszym czasie po cenie rynkowej. Jednak pomimo tego, że czas zwrotu w inwestycję fotowoltaiki się wydłuży, nadal pozostanie ona opłacalna, m.in. ze względu na stale rosnące ceny energii elektrycznej.

Energia tylko w lecie? Niekoniecznie!

Każdy z nas doskonale wie, że panele fotowoltaiczne potrzebują nasłonecznienia do wytwarzania energii. Brak pełnego słońca nie ogranicza jednak ich działania, ponieważ średnie natężenie promieniowania słonecznego w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2, czyli dokładnie tyle, ile panele fotowoltaiczne potrzebują do optymalnej pracy. Co więcej, nasłonecznienie w Polsce jest podobne do tego w Niemczech, które są jednym ze światowych liderów w obszarze rozwoju fotowoltaiki.

Czy fotowoltaika szkodzi zdrowiu?

Absolutnie nie! Co prawda panele fotowoltaiczne wytwarzają fale magnetyczne, ale tylko niejonizujące, które nie mają szkodliwego wpływu na organizm człowieka. Jedyne niebezpieczeństwo może stanowić pożar w sytuacji niewłaściwego montażu paneli. Dlatego przyłączenie oraz uruchomienie instalacji fotowoltaicznej warto powierzyć profesjonalistom z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą.

Rozwijając swoją świadomość ekologiczną oraz ekonomiczną, stawiamy zdecydowany krok w stronę lepszej przyszłości. Powszechnie wiadomo, że panele fotowoltaiczne to świetny sposób na obniżenie cen rachunków i ograniczenie emisji szkodliwego dwutlenku węgla. Jednak nauka często opiera się na zadawaniu pytań oraz dociekaniu odpowiedzi. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się poradę do eksperta, ponieważ tylko wtedy możemy być przekonani o słuszności naszych informacji.