Fotowoltaika dla firm

Instalacja fotowoltaiczna – idealna inwestycja dla firmy?

Popularność systemów OZE stale rośnie. Nic dziwnego, ponieważ dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań energetycznych możliwa jest zarówno ochrona środowiska, jak i spora oszczędność finansowa. Tyczy się to nie tylko gospodarstw domowych – także coraz więcej przedsiębiorców dostrzega duży potencjał takiego rozwiązania. Dlatego też w dzisiejszym wpisie udowodnimy, że fotowoltaika jest wręcz stworzona do tego, aby odciążać różnego rodzaju firmy.

Wsparcie energochłonnego przedsiębiorstwa

Aby przekonać się do elektrowni fotowoltaicznej, warto na początku podsumować zapotrzebowanie zakładu na energię elektryczną. Pomimo że większość firm wykorzystuje sporą ilość prądu, chociażby na oświetlenie, może okazać się, że dana działalność nie jest na tyle energochłonna, żeby zakładanie paneli PV było opłacalne. Jednakże są to raczej wyjątki potwierdzające regułę, ponieważ przedsiębiorstwa potrzebują sporej ilości energii do funkcjonowania. Przede wszystkim mowa o zakładach produkcyjnych czy przetwórczych. Dodatkowo nowoczesne układy grzewcze czy chłodnicze, klimatyzacja i wcześniej wspomniane oświetlenie powodują, że zapotrzebowanie na prąd wzrasta.

Główne czy dodatkowe źródło energii?

Zależnie od możliwości inwestycyjnych przedsiębiorstwa można zdecydować się na trzy opcje – instalację pokrywającą w pełni lub częściowo zapotrzebowanie na prąd bądź na taką, która będzie generować nadwyżki. Oczywiście aktualne przepisy raczej nie zachęcają do sprzedaży wygenerowanego prądu do sieci. Jednakże zastosowanie magazynu energii pozwala na zwiększenie autokonsumpcji i wykorzystanie nadmiaru prądu w nocy, gdy panele go nie produkują.

Fotowoltaika dla firm z założonym magazynem energii to doskonała opcja, szczególnie dla tych działających 24 godziny na dobę. Pozwala to na zredukowanie kosztów, co bezpośrednio wpływa na opłacalność prowadzenia działalności. Tym bardziej że instalacje fotowoltaiczne przy wysokim stopniu autokonsumpcji bardzo szybko się zwracają, co jeszcze bardziej powinno zachęcać przedsiębiorców do zainwestowania w elektrownię PV.

A może farma fotowoltaiczna?

Trafnym pomysłem jest również wykorzystanie dostępnej powierzchni na niezagospodarowanym terenie wokół zakładu. Można zamontować instalację fotowoltaiczną na gruncie, która pozwoli na dużą produkcję energii, której nadmiar można przeznaczyć na odsprzedaż. W ten sposób można stworzyć dodatkowe źródło dochodu oraz nawiązać nowe współprace biznesowe.

Elektrownie słoneczne to nie tylko domena domów jednorodzinnych. Dziś każdy chce korzystać z dobrodziejstwa technologii OZE i oszczędzać. Dlatego też właściciele wszelkich firm, którzy chcą wejść na wyższy poziom zarządzania biznesem, powinni zwrócić się w stronę paneli PV. Pozwalają one na zmniejszenie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, dywersyfikację źródła dochodu czy na zasilanie w przypadku awarii sieci. Takie korzyści powinny przekonać każdego!