Domowa fotowoltaika

Fotowoltaika – wszystko, co warto wiedzieć o wytwarzaniu własnej energii

W dzisiejszych czasach rosnące zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne generują potrzebę poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Przez to fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność – to technologiczne osiągnięcie może wpłynąć znacząco na zmniejszenie naszej zależności od konwencjonalnych, często zanieczyszczających środowisko, źródeł energii. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej działaniu fotowoltaiki. Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Działanie fotowoltaiki w pigułce

Aby instalacja działała prawidłowo, niezbędne są panele fotowoltaiczne. Te z kolei składają się z ogniw połączonych szeregowo i odpowiedzialne są za pobieranie energii słonecznej oraz przekształcanie jej w prąd stały (oznaczany jako DC). Jednakże, aby móc wykorzystać ten prąd w budynku, konieczne jest jego zamienienie na prąd przemienny (oznaczany jako AC). Tę konwersję wykonuje falownik, często określany mianem inwertera. Ponadto przy instalacji muszą pojawić się systemy montażowe, sterowniki czy podstawowe okablowanie. Aby cieszyć się fotowoltaiką bezproblemowo, konieczne jest także wyposażenie jej w ochronę przeciwprzepięciową. Dzięki temu możemy mieć pewność, że całość zabezpieczona jest przed ewentualnymi skokami napięcia.

Co sprawia, że panele fotowoltaiczne są tak popularne?

Najczęstszym motywem decydującym o montażu instalacji fotowoltaicznej jest oszczędność. Zmiany rynkowych cen za energię przestaną nas dotyczyć, a w obecnych warunkach jest to bardzo istotna kwestia. Pozyskiwanie energii ze słońca generuje tak dużo mocy, że możemy ją swobodnie wykorzystać do zaspokojenia naszych potrzeb. Nadwyżkową energię możemy przekierować do zewnętrznej sieci energetycznej lub przechowywać w magazynie podłączonym do instalacji. Ponadto taki sposób wytwarzania energii nie ma negatywnego wpływu na środowisko, co stanowi istotny czynnik w obliczu standardowych metod wykorzystywania paliw, które emitują wiele szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo zasoby paliw kopalnych są ograniczone, więc zamiast przyczyniać się do ich braku, a także martwić o to, co zrobimy, kiedy będzie należało je mocno ograniczyć, będziemy mogli wytwarzać prąd samodzielnie.

Zachęcające warunki

Wiele osób rezygnuje z montażu instalacji fotowoltaicznej, ponieważ uważa, że wiąże się ona ze znaczącymi wydatkami. Nic bardziej mylnego! Jednym z niekwestionowanych atutów instalacji fotowoltaicznej jest możliwość skorzystania z różnego rodzaju dotacji, które stanowią wsparcie finansowe bądź dostęp do niskooprocentowanych pożyczek, znacznie odciążających domowy budżet. Co istotne, istnieje także możliwość odliczenia kosztów paneli fotowoltaicznych od podatku. Chociaż początkowe wydatki mogą wydawać się wysokie, warto mieć na uwadze dostępne formy dofinansowania oraz fakt, że inwestycja w fotowoltaikę to długoterminowe rozwiązanie. Biorąc pod uwagę zmienność rynku energetycznego, wybierając korzystanie z własnej energii elektrycznej, możemy zaoszczędzić znacznie więcej niż przy poleganiu na tradycyjnych źródłach.

Jak łatwo zauważyć, prywatna instalacja fotowoltaiczna może stanowić niezwykle korzystne rozwiązanie. Na przestrzeni lat nie tylko oszczędzamy na rachunkach, a także jesteśmy samowystarczalni energetycznie. Co więcej, służymy tym naszej planecie, gdyż jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie niż wykorzystywanie światowych zasobów. Poza tym podziękuje nam za to nasz portfel, zwłaszcza jeśli skorzystamy z dostępnych dofinansowań.